مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این‌که مهلت پرداخت تسهیلات تبصره ۱۶ تا تیر ماه امسال تمدید شده است، گفت: تاکنون ۳۵ درصد این تسهیلات از سوی بانک‌های عامل پرداخت شده و دستگاه‌های و بانک‌ها تا دو ماه فرصت دارند که ۶۵ درصد باقیمانده را پرداخت کنند.

حسین فتحی روز شنبه در جلسه کمیته اشتغال استان، با انتقاد از عملکرد برخی بانک‌های عامل در استان، اظهار کرد: متاسفانه برخی بانک‌ها از پرداخت تسهیلات اشتغال خودداری می‌کنند و برای این اقدام خود بهانه‌های مختلفی دارند که مورد قبول نیست.

وی به تعهد ایجاد اشتغال ۴۷ هزار و ۱۶۵ در سالجاری در استان اشاره کرد و گفت: این تعهد به دستگاه‌های اعلام شده و توزیع شهرستانی آن در حال انجام است و انتظارمان از دستگاه‌ها این است هر چه زودتر توزیع شهرستانی ایجاد اشتغال را برای تسریع در روند پرداخت تسهیلات انجام دهند.

وی از ایجاد و راه اندازی سامانه جامع تسهیلات اشتغال کشور خبر داد و گفت: تاکنون ۹ میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌های عامل استان در این سامانه بارگذاری و سال گذشته ۷۱۳ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

فتحی با اشاره به این‌که سال گذشته ۱۲۷ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان پرداخت شد، گفت: امسال این تسهیلات به ۱۹۰ میلیارد تومان افزایش یافته که سقف هر فرد ۱۵۰ میلیون تومان و سقف کارفرمایی تا حدود چهار میلیارد تومان است.

وی، تحقق پرداخت تسهیلات اشتغال روستاییان و عشایر را در ۱۳ ماه گذشته حدود ۷۳ درصد اعلام کرد و گفت: ۸۴۲ میلیارد تومان اعتبار ابلاغی و بازپرداخت تسهیلات در این زمینه به روستاییان و عشایر پرداخت شد.