سید احمد موسوی، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی امروز در نشست خبری با رسانه‌های استان اظهار کرد: وزارت راه وشهرسازی به عنوان بزرگترین خانواده دولتی از نظر اداره‌جات در استان است. وی با بیان اینکه به روزهای پایانی دولت سیزدهم رسیده‌ایم، از این‌رو عملکرد سه ساله راه و شهرسازی به صورت سراسری در کشور برای خبرنگاران ارائه می‌شود، گفت: در این حوزه به خاطر وسعت کار کارهای بسیار ارزنده‌ای شده است. مدیرکل راه و شهرسازی استان بیان داشت: از طرح ساخت ۴ میلیون مسکن، سهم استان آذربایجان‌شرقی در حدود ۲۰۸ هزار مسکن جزو تکلیف شده است که از این میان ۹۰ هزار مسکن توسط دولت تامین شده و ۴۰ هزار واحد خودمالک و ۳۰ هزار واحد بازآفرینی شهری و ۴۸ هزار واحد نیز جزو مساکن روستایی است.

وی افزود: بیش از ۷۴ هزار واحد پروژه در سطح‌های مختلف پیشرفت شروع شده است که تاکنون با افتتاح سه مرحله‌ای ۲۲ هزار واحد تحویل داده شده است و بیش از ۱۰ هزار واحد نیز تا هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید و قطعا در هفته دولت مقادیر زیادی از این مساکن افتتاح خواهد شد. موسوی گفت: دولت سازنده مسکن نیست و مسوولیت تسهیل‌گری دارد و طرح نهضت ملی مسکن پروژه دولت و مردم است. وی توضیح داد: ایستگاه خاوران بخشی از خط میانه به تبریز است و ایستگاه در حال حاضر به بهره‌برداری رسیده است اما دو موضوع در اینجا مطرح است که اولا در کشور با کمبود واگن روبرو هستیم و دوما استفاده از حداکثر سرعت واگن‌هاست که نباید تا دوسال بعد از افتتاح از این میزان استفاده کرد. مدیرکل راه و شهرسازی استان یادآور شد: مساکن مهر باقیمانده در استان تا به امروز یک هزار و ۱۶۷ واحد افتتاح شده و بیش از دو هزار واحد باقی مانده است.
وی با بیان اینکه مساکن مهر ناقص به سه دسته تقسیم شده است، گفت: برخی از این مساکن فقط نواقص محوطه، آسانسور و غیره دارند. موسوی افزود: تا الان برای آسانسورهای مساکن مهر ۱۵۵ میلیارد تومان قرارداد بسته‌ایم. وی شرح داد: دانشگاه تبریز در سایت خلعت پوشان بیش از ۳۰۰ هکتار زمین دارد که یک قسمت از آن تاریخی است و به طور کلی بخشی از این سایت آموزشی بوده است و طبق ابلاغیه بخشی از زمین‌های مازاد دانشگاه که هیچ ربطی به جنگل و اماکن تاریخی و غیره ندارد و اصلا جزو زمین‌های خلعت‌پوشان هم نیست را برای تامین زمین‌های نهضت ملی مسکن اختصاص داده شده است. مدیرکل راه و شهرسازی استان افزود: خلعت‌پوشان ذخیره آینده شهر تبریز است و باید یک شهرک بزرگ خلعت‌پوشان ایجاد شود که تمامی امکانات در آن نهادینه شود و باید یک دیدگاه گردشگری هم در آن ایجاد شود. وی ادامه داد: قطعا به بخش تاریخی و قسمت‌هایی که خود دانشگاه برنامه داشته باشد هیچ کسی حق دخالت ندارد. موسوی گفت: قیمت بلیط هواپیما وقتی گران شد با ابراز تاسف وزیر روبرو شد و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این میزان به قیمت قبلی برگردد.

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین پروژه عمرانی کشور همان طرح نهضت ملی مسکن است که فقط ۱۲۵ همت هزینه برای استان تعریف شده است. مدیرکل راه و شهرسازی استان گفت: از محل پروژه های تعریف برای ۴۶ هزار و ۶۴۲ واحد قرارداد بسته‌ایم که موفق ترین عملکرد برای بانک مسکن است. وی اضافه کرد: نهضت ملی مسکن برای اقشار کم درآمد نیست بلکه برای اقشار متوسط و دهک های ۴ تا هفت است؛ دولت توانایی این را ندارد که خانه رایگان به کسی بدهد. موسوی یادآور شد: برای دهک‌های یک تا چهار دولت برنامه دیگر برای واگذاری مسکن دارد زیرا این دهک‌ها معمولا تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند. وی افزود: واحدهای تحت پوشش کمیته امداد یک هزار و ۵۶۰ واحد است و در بهزیستی نیز دو هزار و ۹۷۰ واحد است. مدیرکل راه و شهرسازی استان خاطرنشان کرد: امسال در استان چهار پروژه بزرگ کریدوری اعم از تبریز مرند بازرگان تبریز ارومیه و اتوبان مراغه هشترود، تبریز ایلخچی در حال اجراست. وی ادامه داد: پروژه تبریز ایلخچی یک پروژه قدیمی است که در این سه سال اخیر میزان پیشرفت آن بیش از میزان پیشرفت در سال‌های پیش بود و امید است تا پایان شهریور باند تبریز آذرشهر مورد بهره‌برداری قرار گیرد. موسوی گفت: برای بیش از ۱۶۰۰ زمین در رابطه با طرح پروژه جوانی جمعیت اختصاص یافته است.

فارس