مهر» رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اهر گفت: طی سال گذشته سرجمع فرصت‌های شغلی ایجاد شده در شهرستان اهر ۱۰۹ مورد بود.

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی صنعـتیـمیـز، مرتضی زارع توکلی با اشاره به اینکه در جریان سال گذشته ۲۳۲ پرونده اختلاف کارگری و کارفرمایی در هیئت تشخیص ثبت و ۲۲۸ پرونده با رسیدگی مختومه و منجر به صدور رأی شده است، اظهار داشت: با توجه به این‌که مرجع حل اختلاف شهرستان‌های اهر، هریس، ورزقان و کلیبر در اهر بوده جمعاً در هیئت حل اخلاف ۲۰۸ پرونده واصله رسیدگی و رأی ۲۰۴ پرونده صادر شده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اهر افزود: پرونده‌های روابط کار فی‌مابین کارگران و کارفرمایان اختلافاتی به وجود می‌آید در مراجع حل اختلاف قانون کار مطرح و در هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف شهرستان اهر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی بابیان اینکه سال گذشته ۲۳۶ جوان بیکاری جویای کار در مؤسسات کاریابی شهرستان اهر نام‌نویسی کرده‌اند، گفت: طی سال گذشته سرجمع فرصت‌های شغلی ایجاد شده در شهرستان اهر ۱۰۹ مورد بود که در مجموع ۱۱۴ نفر به واحدهای تولیدی و صنعتی معرفی‌شده بودند که جمعاً ۱۰۵ نفر طی سال گذشته به‌کارگیری شده‌اند.

ثبت‌نام ۶۹۷ نفر در طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی در اهر

توکلی اضافه کرد: مجموع مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در طول سال گذشته ۱۹۳ نفر بوده و از این تعداد ۱۸۲ نفر به تأمین اجتماعی جهت دریافت بیمه بیکاری معرفی شدند و مقرری ۱۵۰ نفر نیز به دلیل اتمام بیمه بیکاری و اشتغال قطع‌شده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اهر به بازرسی‌های کار از قبیل ادواری، موردی و حادثه انجام‌شده در طول سال گذشته اشاره کرد و گفت: یک هزار و ۴۴۵ مورد بازرسی ادواری، ۱۴۷ مورد بازرسی موردی و ۳۷ مورد بازرسی حادثه از کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی در طول سال گذشته انجام‌گرفته است.

وی از ثبت‌نام ۶۹۷ نفر در طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی طی سال گذشته در شهرستان اهر خبر داد، افزود: در حال حاضر ۲۵ واحد پذیرنده کارورز در شهرستان اهر وجود دارد که تا به حال ۱۵ نفر در واحدها جذب شده‌اند شاید این‌گونه به نظر آید که از مجموع ثبت‌نامی‌ها تعداد اندکی جذب شده‌اند ولی علی‌رغم این‌که تأکید شده حقوق و مزایای کارورزان از قبیل بیمه از سوی دولت پرداخت می‌شود.

طی سال گذشته نه اعتصاب و نه بحران کارگری در اهر نداشته‌ایم

توکلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که آیا در طول سال گذشته اعتصابات و بحران کارگری در شهرستان اهر داشته‌ایم یا خیر؟ گفت: خوشبختانه در طی سال گذشته نه اعتصاب و نه بحران کارگری نداشته‌ایم.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اهر در ادامه بابیان اینکه در طول سال گذشته ۱۰ جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری در اهر برگزارشده است، یادآور شد: طرح‌های مصوب در این کارگروه‌ها از محل اعتبارات روستایی و عشایری صندوق توسعه ملی ۶۱ مورد و با اشتغال ۴۴۲ نفر بوده که بر اساس مصوبات در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری مقرر گردیده تا ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات به ۶۱ طرح پرداخت شود.

وی اضافه کرد: در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری آذربایجان شرقی تا به حال پرداخت یک میلیارد و ۵۵ میلیون تومان تسهیلات به سه طرح شهرستان اهر به تصویب رسیده و طرح‌های باقی‌مانده این شهرستان در کارگروه اشتغال استان به‌مرور بررسی و پرداخت تسهیلات به این طرح‌ها مصوب خواهد شد.

توکلی از تصویب ۱۱۴ طرح اشتغال‌زایی مشاغل خانگی در جلسات کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان اهر در طول سال گذشته خبر داد، تصریح کرد: برای ۱۱۴ طرح مشاغل خانگی که تسهیلات آن‌ها از محل اعتبارات مشاغل خانگی پرداخت خواهد شد حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در کارگروه شهرستان به تصویب رسیده که با پرداخت تسهیلات و بهره‌برداری از طرح‌ها زمینه اشتغال برای ۳۷۰ نفر فراهم می‌شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اهر خاطرنشان کرد: از مجموع یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات مصوب مشاغل خانگی برای ۱۱۴ طرح تاکنون ۵۰۰ میلیون تومان از سوی بانک‌های عامل پرداخت‌شده است.