آذربایجان شرقی از لحاظ دارا بودن معادن یکی از غنی ترین استانهای کشور محسوب می شود به نحوی که ۱۸ درصد کل معادن کشور در این استان وجود دارد و در عین حال بسیاری از ظرفیتهای معدنی استان مورد بهره برداری قرار نگرفته است اما نکته جالب توجه این است که به جز معدن سونگون بقیه معادن در دست بخش خصوصی است اما با توجه به مشکلات متعدد بخش خصوصی از جمله  کمبود نقدینگی، عدم آشنایی با موضوعات فنی همچنین پیچ و خم های اداری متعدد و مشکل جدی معارضان ، معادن استان نتوانسته اند به شکوفایی کامل برسند و معادن فعال استان نیز با چالشهای متعددی روبرو هستند.

با تشکیل  کمیسیون معادن و فلزات در اتاق بازرگانی تبریز، فرصتی ارزشمند برای خروج معادن استان از بن بست فراهم شده و این امکان به وجود آمده که مشکلات معدن کاران همچنین فولادگران استان با طرح در کمیسیون مربوطه و چکش کاریهای لازم ، امکان طرح در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان را پیدا کرده و مصوبات کلیدی از ستاد تسهیل استان دریافت شود.

آذربایجان شرقی علاوه بر داشتن معادن مس و طلای ارزشمند، دارای معادن بسیار ارزشمند غیر فلزی نیز می باشد که متاسفانه در برخی موارد به علت نبود اهلیت لازم در برخی معدن کاران استان بهره برداری لازم از این معادن صورت نمی گیرد و با خام فروشی و ارزان فروشی امکان ارز آوری و درآمد بالا برای استان از بین می رود.

با توجه به این مهم که معادن جزو انفال محسوب می شود ضروری است تا با حضور متخصصان و اهالی فن این معضل نیز حل شود. یکی از نکات مهمی که در کمیسیون معادن و فلزات استان به خوبی به آن اشاره شده است استفاده از نظرات متخصصان دانشگاهی در رفع مشکلات معادن استان است.

با اینکه در حال حاضر حدود ۱۸۵ معدن در استان فعال است اما نیروی کار شاغل در این معادن کمتر از ۹ هزار نفر است که امکان چندین برابر کردن این نیروی کار متخصص وجود داردو در صورتی که برنامه های توسعه ای و رفع قوانین و مقرررات دست و پا گیر صورت گیرد و از طرفی بخش خصوصی بتواند به زبان مشترکی با مسئولان دولتی دست یابد امکان حل بسیاری از این مشکلات در مدت فعالیت ۴ ساله کمیسیون معادن و فلزات اتاق بازرگانی تبریز فراهم خواهد شد.

 

سید مرتضی احمدپور

روزنامه نگار