تنها در یک سال اخیر حدود ۷۶۸ قطعه مورد نیاز در تجهیزات بندری از طریق شرکت‌های ایرانی ساخته شده  که ارزش آن بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش چالش روز به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در مراسم امضای ۴ قرارداد تولید بار اول تجهیزات فناورانه الکترونیکی و مخابراتی بنادر کشور با شرکت‌های دانش بنیان، تصریح کرد: یکی از وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی، تأمین ایمنی دریانوردی است که این پروژه‌ها، در قالب تولید بار اول، نیازهای ایمنی دریانوردی کشور را تأمین خواهد کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به ظرفیت و توانمندی که در شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده، خاطرنشان کرد: تا پیش از این برای تأمین تجهیزات فناورانه در حوزه ایمنی دریانوردی، به تولیدکنندگان خارجی نیاز داشتیم، اما با توانمندی ایجاد شده در میان شرکت‌های ایرانی، دیگر هیچ دغدغه و نگرانی از حیث تأمین تجهیزات نداریم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه وظایف و مسئولیت‌های این سازمان متنوع و بسیار گسترده است، تاکید کرد: در همین راستا و در سایر حوزه‌ها، برای تأمین تجهیزات بندری و دریایی از طریق تولید داخل، موفق شدیم در قالب قرارداد با شرکت‌ها و تولیدکنندگان داخلی، بخش زیادی از تجهیزات مورد نیاز را تأمین کنیم.

وی افزود: سال گذشته، در حوزه شناورها و ناوگان مورد نیاز عملیات بندری، قرارداد ساخت ۸۳ فروند انواع شناور برای بنادر تجاری، با صنایع دریایی داخلی به امضا رسید که کار ساخت ۴۲ فروند آن شروع شده است.

راستاد با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی، علاوه بر پویایی و ارتقای توان صنایع داخلی، به نوعی به خودکفایی و بی‌نیازی کشور در حوزه تأمین تجهیزات بندری و دریایی کمک می‌کند، گفت: در سال ۹۸ این سازمان موفق شد، ۷۶۸ قطعه مورد نیاز در تجهیزات بندری را از طریق شرکت‌های ایرانی تأمین کند که ارزش آن بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان است.

وی درباره چهار پروژه تولید بار اول تجهیزات فناورانه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: ارزش این پروژه‌ها ۲۰ میلیارد تومان است که توسعه این رویکرد در دستور کار سازمان بنادر قرار دارد و انتظار داریم این پروژه‌ها تا پایان سال تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد.