مطالبی در برخی شبکه های اجتماعی فراگیر شده است که حکایت از وجود ماده ای حیاتی و بسیار گرانبها به نام جیوه قرمز در چرخ خیاطی های قدیمی دارد.

متن برخی از شایعات در فضای مجازی به این شرح است:

توی این چرخ خیاطی‌های خیلی قدیمی ماده ای است به اسم جیوه قرمز که هر گرمش ۱۰ میلیارد تومن قیمت داره این جیوه برای تسلیحات اتمی کاربرد داره و خیلیم سمی و خطرناکه…
این ماده بجز چرخ خیاطی، توی بعضی یخچال و تلویزیون و وسایل برقیه بالای ۵۰ ۶۰ سال پیشم موجوده

این شایعات باعث شد تا در روز های اخیر قیمت اینگونه لوازم افزایش سرسام آوری داشته باشد تا حدی که برخی از فروشندگان چرخ خیاطی خود را در یکی از پلتفرها با قیمت دو میلیارد تومان به فروش گذاشته اند.

هیچ کس به طور قطع نمی داند که این شایعه از کجا شروع شده است، عجیب تر اینکه ادعا شده بود شما می توانید تلفن همراه خود را روی چرخ خیاطی نگه دارید تا به نوعی وجود جیوه قرمز را تشخیص دهید. درواقع داستان اصلی از این قرار است که اگر تلفن خود را به سمت سوزن چرخ خیاطی که حاوی جیوه قرمز است نگه دارید، سیگنال خود را از دست خواهید داد.

این شایعه در سال های قبل در عربستان سعودی نیز مطرح شد و صحت و اصالت آن در این کشور به کلی رد شد و حتی پای پلیس نیز به این ماجرا کشیده شد.

خبرگزاری رویترز در سال ۲۰۰۹ با انتشار گزارشی در این باره نوشت:

پلیس عربستان در حال تحقیق در مورد ریشه‌های نوعی کلاهبرداری است که در آن ادعا می شود که چرخ خیاطی‌های قدیمی ممکن است ثروت به همراه داشته باشند، زیرا حاوی ماده‌ای گریزان و احتمالاً افسانه‌ای به نام جیوه قرمز هستند.

روزنامه‌های سعودی روز سه‌شنبه تصاویری از سعودی‌ها منتشر کردند که با افتخار در کنار چرخ خیاطی‌های قدیمی در انتظار خریداران احتمالی در بازارهای سنتی هستند.

روزنامه انگلیسی زبان سعودی Gazette می‌گوید برخی از خریداران حاضر هستند تا ۲۰۰۰۰۰ ریال (۵۰۰۰۰ دلار) برای چرخ خیاطی قدیمی سینگر که حاوی جیوه قرمز است، بپردازند.