به گزارش صنعت تبریز ، فرهنگ نوروزی صبح امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به وضعیت امنیتی شهر تبریز اظهار داشت: در چند سال گذشته شاهد افزایش جرائم بودیم اما از سال ۹۳ با تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت در شهرستان تبریز و تلاش‌های صورت گرفته در ۹ ماهه سال ۹۳ با کاهش ۳ درصدی مواجه بودیم و در ۹ ماهه سال‌جاری این کاهش به ۷ درصد رسیده است.

وی با اشاره به وضعیت امنیتی شهر تبریز افزود: در چند سال گذشته شاهد افزایش جرائم بودیم اما از سال ۹۳ با تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت در شهرستان تبریز و تلاش‌های صورت گرفته در ۹ ماهه سال ۹۳ با کاهش ۳ درصدی مواجه بودیم و در ۹ ماهه سال‌جاری این کاهش به ۷ درصد رسیده است.

فرمانده انتظامی کلانشهر تبریز بیان کرد: در هر شبانه‌روز سه بار طرح امنیتی اجرا شده و افراد مظنون شناسایی و دستگیر شده و معتادان متجاهر نیز به صورت مستمر شناسایی و جمع‌آوری می‌شوند که در همین زمینه شهرستان تبریز با وجود جمعیت دو میلیون نفری از لوث وجود معتادان متجاهر و یا خرده فروشان پاک شده و به حد صفر رسیده است.

وی تصریح کرد: در ۲۰ ماه گذشته بدون تعطیلی طرح‌های امنیتی و جمع‌آوری اجرا می‌شود و در ۹ ماه گذشته شاهد افزایش ۵ درصد دستگیری‌ها بوده‌ایم و در جمع‌آوری معتادان موفق‌تر بوده‌ایم و برای دو سال متوالی جرایم کاهش یافته است.

نوروزی یادآور شد: جرائم خشن در شهرستان تبریز نیز به نسبت آمار جمعیت کاهش خوبی دارد و تقویت واحدهای گشتی و ناوگان موتوری مورد توجه قرار گرفته و به صورت شبانه‌روزی در شهر فعال هستند و بر جذب پلیس افتخاری نیز تاکید می‌شود.

فرمانده انتظامی کلانشهر تبریز بیان کرد: حضور در محافل مختلف مردمی مورد توجه ویژه قرار دارد و برای ایجاد امنیت پایدار نیازمند همراهی مردمی هستیم تا احساس امنیت در شهر ارتقا یابد.

وی خوشایندسازی محیط‌های کلانتری را خاطرنشان کرد و افزود: در یکی دو سال اخیر بر خوشایندسازی محیط کلانتری‌ها اقدام شده و نهضت عمرانی به راه افتاده و کارهای خوبی در زمینه توجه به شان مردم و جایگاه آنان انجام شده و علاوه بر این تعالی رفتار پرسنل با مردم نیز مورد تاکید قرارگرفته و کلاس‌های متعددی برگزار شده است.

تماس روزانه ۲ هزار نفر با ۱۱۰

وی گفت: روزانه ۲ هزار تماس تلفنی با ۱۱۰ در تبریز گرفته می‌شود و بر اساس ارزیابی‌ها میزان رضایت مردم از نیروی انتظامی افزایش یافته است.

فرمانده انتظامی کلانشهر تبریز بیان کرد: در طرح‌های ارتقا امنیت اجتماعی جایگاه افراد و کارهای انجام شده مشخص شده و فلسفه وجودی پلیس همراهی با امنیت اجتماعی و رشد آن است.

نوروزی افزود: تاکید بر این هست که نقش خود مردم در ایجاد امنیت بیشتر شود و از مردم انتظار داریم تا ضمن توجه به توصیه‌های پلیس در ایجاد امنیت همراهی بیشتری کنند.

فرمانده انتظامی کلانشهر تبریز در ادامه با تاکید بر رعایت مسائل ایمنی در زمینه کاهش سرقت خودرو تصریح کرد: باید از پارک کردن خودرو در محل تاریک و خلوت جلوگیری کرده و خودروی روشن را ترک نکنند و نیز به وسایل ایمنی مجهز کنند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴ تا کنون سرقت مسلحانه رخ نداده است، افزود: ۵۰۰ نفر پلیس افتخاری در شهر تبریز جذب شده که در مرحله گزینش و مسائل جذبی قرار دارند.

نوروزی یادآور شد: خوشایند سازی کلانتری‌های تبریز در ۱۸ کلانتری در جریان است که ۱۰ کلانتری تمام شده و برخی در حال فعالیت عمرانی قرار دارد.

نوروزی اظهار داشت: برخی کلانتری‌ها از نظر ساختمانی فرسوده بوده و برای کار عمرانی هزینه‌بردار هستند و تا حد امکان بهسازی می‌شود.