تاریخ دقیق انتخابات مرحله دوم مجلس مشخص نیست

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان‌شرقی گفت: حضور پر شور مردم در انتخابات پیامهای روشنی برای مسئولان و برخی گروه های سیاسی داشت و مادر انتخابات تلاش کردیم تا به اصل قانون عمل کرده و در همین زمینه ۱۰۰ تذکر شفاهی و کتبی به مجریان و نامزدهای انتخاباتی در آذربایجان شرقی داده شد.

سعید شبستری‌خیابانی امروز در نشست خبری با انتقاد از برخی موضع گیریهای نامزدهای شکست خورده در انتخابات گفت:  تا به امروز اسنادی مبنی بر تخلف به در ستاد انتخابات در ۱۳ حوزه انتخابیه گزارش نشده تنها اعتراض غیرمستند به صورت شفاهی آن‌هم به صورت طومار طرفداران یک کاندیدا و بدون استناد مواردی را مطرح کرده‌اند.

وی بیان کرد: عده ای از طرفداران کاندیدایی خاص امضا جمع کرده اند و اعتراضهایی نموده اند که مستند نبوده و دلایلی ارائه نشده و تنها این مسئله که عده ای از بیرون حوزه برای رای گیری مراجعه کنند ایراد قانونی ندارد.

وی افزود: این انتخابات زمینه‌ای بود برای اینکه نشان دهد دولت و مردم همدل و همراه هستند؛ به مر قانون عمل و به رای و خواست مردم احترام گذاشته می شود و مجلسی تشکیل خواهد یافت که عصاره مردم و رای مردم است و واکنشی به یاوه گویان بدخواهان نظام خواهد بود.

photo_2016-03-04_17-27-36

شبستری در ادامه خاطرنشان کرد: در انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی استان ۶۲۳ داوطلب ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۶۴ نفر را بانوان تشکیل می‌دادند و نهایتا ۱۰۳ نفر انصراف داده ۲۱۰ نفر رد صلاحیت شدند و در مجموع ۳۱۰ نفر به رقابت‌های انتخاباتی ورود یافتند تا ۱۰ نفر در مرحله اول انتخاب شده و ۱۸ نفر هم به مرحله دوم راه یابند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: در مجموع ۲ هزار و ۸۸۹ شعبه اخذ رای در سطح استان برقرار بود که یک هزار و ۳۷۰ شعبه شهری یک هزار و ۵۱۹ شعبه روستایی و یک شعبه نیز مخصوص ارمنی‌های شمال ایران بود.

این مسئول با بیان اینکه ۲ میلیون و ۹۰۰ نفر واجدین شرایط رای دادن بودند که از این تعداد ۱۴۳ هزار نفر رای اولی به شمار می‌رفتند، افزود: مجموع مشارکت مردم در استان حدود ۶۲ درصد بوده و یک میلیون و ۸۰۰ نفر که بیش از ۵۰٫۶ درصد مردم را شامل می‌شود در حوزه تبریز، آذرشهر و اسکو حضور یافتند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد ۱۱ نفر از بانوان داوطلب استعفا داده و ۱۹ نفر نیز رد صلاحیت شدند تا در مجموع ۳۴ نفر خانم وارد رقابت انتخاباتی شوند و  دو نفر به دور دوم انتخابات راه یابند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی از ارائه تذکرات شفاهی و کتبی به بیش از ۵۰ نفر از مدیران مجریان برگزاری انتخابات و تذکر کتبی به ۵۰ نفر از داوطلبان، توسط هیئت های اجرایی و فرماندا‌ری‌ها خبر داد.

شبستری اذعان داشت: برای حدود ۱۴۰ نفر از کارشناسان فناوری اطلاعات و برای بیش از ۱۴ هزار نفر از نمایندگان فرمانداران در دو مرحله دوره آموزشی برگزار کرده و بیش از ۲۵ جلسه ستاد انتخابات استان در استانداری تشکیل یافت که ۱۵۰ مصوبه در پی داشته است.

این مسئول به برگزاری همایش منطقه‌ای آموزش مجریان انتخابات با حضور استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی و اردبیل، برگزاری ۱۰ سمینار مشترک با دست اندرکاران انتخابات، ۵ جلسه مشترک با اعضای هیئت نظارت نیز اشاره کرد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی تبیین کرد: شاید وزن جناح‌ها در انتخابات برابر نبود اما تصمیمات عقلایی اخذ شد تا منجر به حضور حداکثری شود و به اذعان بسیاری از کارشناسان این دوره بدون کوچک‌ترین حاشیه‌ای برگزار شد و مجلسی تشکیل خواهد یافت که عصاره مردم و رای مردم است و واکنشی به یاوه‌گویان و بدخواهان نظام خواهد بود.

وی با بیان اینکه دور دوم انتخابات اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت برگزار می‌شود، ادامه داد:  امروز نمایندگان باید به دور از تنش‌های سیاسی و اجتماعی برای همکاری و هم‌افزایی و حل مشکلات جامعه تلاش کنند.

شبستری گفت: اخیرا شخص وزیر کشور، درخواستی به شورای نگهبان مبنی بر برگزاری تمام الکترونیکی انتخابات در حوزه‌های انتخابیه را داشته‌اند ولی فعلا شورای نگهبان، نظر خود را اعلام نکرده است. در صورت برگزاری الکترونیکی انتخابات،  این امر در استان آذربایجان شرقی نیز بدون هیچ گونه مشکلی، انجام خواهد شد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: اعتماد سرمایه بوده و نباید استفاده ابزاری از آن استفاده کنند و منتخبان مردم نماینده مردم هستند در مجلس نه نماینده مجلس.

وی با بیان اینکه ما بر اساس مستندات کار می‌کنیم و معتقد هستیم که بر اساس شنیده‌ها و حرف و حدیث دیگران نمی‌شود کاری کرد، اظهار داشت: میزان مشارکت مردم ورزقان در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، ۱۴۶٫۴۸ درصد است که نسبت به دوره قبلی، افزایش قابل توجهی داشته است.

شبستری با بیان اینکه ابطال انتخابات شهرستان،  ورزقان صحت ندارد، گفت: بیشتر مردم ورزقان در تبریز ساکن هستند و قانون منعی بر رای دادن در جایی خاصی نداده است و تا به امروز تخلفات مستند و تاثیرگذار در رابطه به حوزه انتخابیه بناب و ورزقان نشده است.

وی خاطرنشان کرد: برخی کاندیداها در حوزه انتخابیه تبریز تنها خواستار تجمیع دوباره آرائ‌شان شده‌اند.

شبستری با بیان اینکه کمترین ردصلاحیت‌ها در آذربایجان‌شرقی انجام شده بود، تصریح کرد: دولت فراجناحی بوده و نقش گروه‌‌های سیاسی را بازی نخواهیم کرد.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان‌شرقی تعداد آرای باطله را ۸۰ هزار برگ رای آعلام کرد و گفت: بیشتر علت آرای باطله به دلیل نوشتن اشتباهی اسامی نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در روی برگ‌های آنان بود.

شبستری همچنین از رسانه ها خواست در ایجاد جامعه ای مبتنی بر آرای عمومی و گفتمان تلاش کرده و رسالت خود را محقق کنند.