9 هزار تن عسل تولید شد

تولید عسل در آذربایجان شرقی نسبت به سال گذشته با کاهش ۲۰ درصدی مواجه شد.

به گزاش صنعت تبریز به نقل از باشگاه خبرنگاران ، اکبررضایی معاون امور طیور جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی  با بیان اینکه  در سالجاری بیش از ۹ هزار تن عسل  تولید شده است افزود از  ۹۲۰ هزار کندو موجود استان  ۷۳۵ هزار کندو به شیوه نوین  و ۷۶ هزار به صورت سنتی می باشد.
وی اعلام کرد :میانگین استحصال عسل ازهرکندو نوین که از با برنامه  به زنبورها تغذیه رسانی می شود ۶/۱۳ کیلوگرم و کندوهای بومی  ۴ /۴کیلوگرم است.
معاون امور طیور جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی دلایل اصلی کاهش تولید عسل درآذربایجان شرقی  را وقوع بیماری در کندوهای عسل،خشک سالی و وزش بادگرم در مناطق ییلاقی  عنوان کرد.
متولی امور طیور آذربایجان شرقی به زنبورداران توصیه کرد: درزمان هایی که دمای هوا کمتر از صفر درجه سانتیگراد است ازبازدید کندوها وضربه به کندوها خودداری کرده واز وجود ملکه درکلنی زنبور عسل اطمینان حاصل کرده ودرصورت نبودملکه نسبت به ادغام آنها با کلنی دارای ملکه اقدام نموده وشان های اضافی را ازکندو خارج کرده و از مواد  ضدکنه استفاده کنند.
وی همچین پوشاندن روی کندوها با پارچه های ضخیم ، ایجاد یک سایه بان کوچک روی سوراخ پرواز کندوها  و قرار دادن  کندوها در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر بالاتر از سطح زمین  را ضروری دانست.
به گفته وی وجود تنوع پوشش گیاهی در گلزارها،مراتع و باغ های استان  و نیز پایین بودن  درصد رطوبت هوا  موجب شده است که عسل تولیدی آذربایجان شرقی دارای کیفیت عالی و مناسب برای  تولید گیاهان دارویی متنوع وشهد خیزوگون باشد.
معاون امور طیور جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: آذربایجان شرقی به دلیل برخورداری از آب وهوایی مناسب  و باغ های مختلف  سهم اعظمی از تولید کشور را به خود اختصاص داده و در رتبه دوم کشوری قرار دارد.