وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در نحوه قیمت‌گذاری خودرو تغییری ایجاد نشده است، گفت: سیمانی‌ها هیچ بهانه‌ای برای افزایش قیمت محصولشان از محل تغییر قیمت سوخت ندارند و دولت برنامه‌ای برای آزادسازی قیمت نان ندارد.

به گزارش صنعتیمیز ، محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه مراسم امضای قرارداد طرح ۱٫۶ میلیون تنی آهنی اسفنجی در منطقه آزاد چابهار در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس، درمورد تعیین نرخ جدید خوراک پتروشیمی اظهار داشت: تعیین نرخ گاز پتروشیمی طبق قانون به عهده وزارت نفت است و ما به عنوان مصرف‌کننده، با وزارت نفت همفکری داریم.

وی در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما در مورد نرخ گاز پتروشیمی‌ها چیست، گفت: ما پیشنهادی نداریم، وزارت نفت باید پیشنهاد دهد.

* تغییری در قیمت‌گذاری خودرو ایجاد نشده است

نعمت‌زاده در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بحث خروج قیمت‌گذاری از شورای رقابت مطرح شده است،‌ نظر شما در این مورد چیست؟ گفت: هیچگونه تغییری در این زمینه صورت نگرفته است.

* قیمت نان آزاد نمی‌شود

وی در پاسخ به سوال دیگر فارس که پرسید طبق اعلام‌های قبلی، قرار بود قیمت نان از تیر ماه آزادسازی شود، آخرین تصمیم دولت در این مورد چیست؟ گفت: چنین موضوعی از سوی دولت مطرح نشده و هیچ تغییری نیز در مصوبه سال گذشته دولت در مورد قیمت نان صورت نگرفته است.
* افزایش قیمت به بهانه تغییر قیمت انرژی، ممنوع

نعمت‌زاده در مورد قیمت گاز طبیعی مورد نیاز صنایع کشور نیز گفت: هیچ‌گونه تغییری در این بخش صورت نگرفته و همان نرخ سال گذشته اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: در مورد نفت سفید نیز باید بگویم که مورد مصرف صنعت نیست و در مورد نفت گاز نیز حتی حدود ۵۰ درصد مصرف بخش صنعت کاهش قیمت داشته به طوری که در برخی موارد قیمت ۶۰۰ یا ۵۰۰ تومانی داشتیم که به ۳۰۰ تومان رسیده است.

وی در واکنش به درخواست تولید‌کنندگان سیمان برای افزایش ۲۲ درصدی قیمت سیمان در پی افزایش قیمت گازوئیل نیز گفت: این مسئله به ما ارتباطی ندارد، زیرا قیمت سوخت کارخانه‌های سیمان و فولاد مانند سال گذشته است و هیچگونه تغییری در قیمت سیمان از بابت نرخ سوخت نباید ایجاد شود.

وی تصریح کرد: سیمانی‌ها هیچ بهانه‌ای برای افزایش قیمت محصولشان از محل تغییر قیمت سوخت ندارند.

* احداث کارخانه فولاد در سیستان و بلوچستان

وزیر صنعت در ادامه با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان در اواخر سال ۹۲، اظهار داشت: در این سند دو طرح عمده برای اجرا توسط سازمان‌های توسعه‌ای با کمک بخش خصوصی به امضا رسید.

وی افزود: یکی از این طرح‌ها، احداث یک کارخانه فولاد در منطقه آزاد چابهار بود که قرارداد اجرایش امروز با یک پیمانکار ایرانی به امضا رسید.

نعمت‌زاده، ارزش این قرارداد را ۱۳۰ میلیون یورو عنوان کرد و گفت: بخشی از این سرمایه توسط سرمایه‌گذاران و بخشی دیگر نیز از صندوق توسعه مالی تأمین خواهد شد.

وی تصریح کرد: زمان اجرای این قرارداد ۳۰ ماه است ولی امیدواریم مجریان طرح، آن را در مدت ۲۴ ماه اجرایی کند.

وزیر صنعت افزود: کامل نبودن زنجیره تولید فولاد و مواد اولیه لازم برای آن باعث شده که سنگ‌آهن به صورت خام صادر شود که سعی می‌کنیم طی یکی، دو سال آینده این زنجیره تکمیل شود.

وی با اشاره به تولید ۱۸ میلیون تن محصول نهایی فولاد در سال گذشته، گفت: امیدواریم این رقم طی سال جاری به ۱۹ میلیون تن برسد.