سفیر جمهوری ارمنستان در نشست با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس به انتقاداتی در مورد ورود فاضلاب صنعتی ارمنستان به رودخانه ارس پاسخ گفت.
به گزارش صنعت تبریز ، ‘آرداشس تومانیان’ گفت: آرامش و امنیت این منطقه سرمایه گذاران ارمنستانی را برای حضور در ایران و به ویژه منطقه آزاد ارس علاقمند کرده است.

وی افزود: آشنایی سرمایه گذاران ارمنی با اولویت ها و مزایای منطقه آزاد ارس و ایجاد دفاتر خدماتی برای انجام مراحل قانونی سرمایه گذاری از عوامل مهم جذب سرمایه گذار است.

تومانیان در پاسخ به طرح مساله آلودگی رود ارس با ورود فاضلاب صنعتی ارمنستان، اظهار کرد: رود ارس همچنان که برای ایران اهمیت دارد برای ارمنستان نیز مهم است و بر این اساس رفع مشکل زیست محیطی اقدامات پیشگیرانه در دست اقدام است.

همچنین سفیر ارمنستان در ایران از صنایع فعال و سایت گلخانه منطقه آزاد ارس بازدید کرد.
منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس در استانهای آذربایجان شرقی (شهرستان های جلفا، کلیبر و خداآفرین) و شمال غرب ایران واقع شده است.

بنا بر ارزیابی های صورت گرفته از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران، منطقه آزاد ارس، پس از منطقه آزاد کیش، دومین منطقه آزاد توسعه یافته و در حال رشد کشور است.

این منطقه که در مجاورت دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته، دارای وسعت ۵۱٬۰۰۰ هکتار است. منطقهٔ آزاد ارس در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز -که یکی از قطب های عمدهٔ دانشگاهی و صنعتی ایران است- قرار داشته و با شهر تهران نیز ۷۶۱ کیلومتر فاصله دارد.
گزاش صنعت تبریز حاکی است آلودگی رودخانه ارس به عنوان یکی از مهمترین منابع آبی استان و شمالغرب کشور از حساسیت ویژه ای برخوردار شده و در سفر اخیر رئیس سازمان حفاظت محیظ زیست به تبریز بر سنجش مستمر آلودگی این روخانه تاکید شد.
در ماه های اخیر نیز گزاش و تصاویری از ورود آلاینده های شیمیایی معادن طلای ارمنستان به رود ارس منتشر و مرگ ماهی ها دراین مورد تائید شده بود.