مدیرکل گمرک تبریز گفت:در نیمه نخست امسال از ۵۲ کشور مختلف دنیا به خصوص ترکیه، چین، امارات، آلمان، ایتالیا، روسیه، هند، ژاپن، لهستان و فرانسه از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت تبریز ، ناصر نوروزی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در نیمه نخست امسال ارزش کالاهای صادراتی از گمرکات استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵ درصد کاهش یافت.

وی افزود: در نیمه نخست امسال بالغ بر ۵۲۹ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۸۰ میلیون دلار از طریق گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده که این میزان کالای صادره در مقام مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن چهار درصد و از لحاظ ارزش دلاری پنج درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرکل گمرک تبریز اقلام عمده صادرات را میوه‌های تازه، مواد پلاستیکی، مواد غذایی، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، فرآورده‌های غلات، شیشه، مصنوعات شیشه‌ای، شیر و محصولات حیوانی عنوان کرد و گفت: این اقلام به ۹۳ کشور مختلف دنیا به ویژه کشورهای عراق، ترکیه، گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ایتالیا و فدراسیون روسیه، پاکستان و اسپانیا صادر شده است.

ناظر گمرکات استان آذربایجان‌شرقی در مورد میزان واردات کالا در نیمه نخست امسال اعلام داشت: در مدت شش ماهه امسال بالغ بر ۲۵۹ هزار تن به ارزش بیش از ۵۳۱ میلیون دلار انواع کالا از طریق گمرکات استان پس از انجام تشریفات گمرکی وارد کشور شده که این میزان کالای وارده نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزن ۲۴ درصد و از نظر ارزش دلاری یک درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نوروزی افزود: ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی، چوپ و اشیای چوپی، توتون و تنباکو، مواد پلاستیکی، میوه‌های خوراکی، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، کائوچو، قطعات ماشین آلات راه‌سازی، کاغذ و مقوا در نیمه نخست امسال از ۵۲ کشور مختلف دنیا به خصوص ترکیه، چین، امارات، آلمان، ایتالیا، روسیه، هند، ژاپن، لهستان و فرانسه از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.

وی میزان درآمد وصولی گمرکات استان را در نیمه نخست امسال بالغ بر دو هزار و ۵۳۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این مبلغ در مقام مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشدی معادل ۱۳ درصد برخوردار بوده است.

نوروزی میزان تردد مسافر از طریق مرز زمینی و هوایی نیمه نخست را در مجموع بالغ بر ۷۴۰ هزار مسافر اعلام کرد و گفت: این تعداد مسافر نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد مسافر ورودی ۱۶ درصد و از نظر تعداد مسافر خروجی ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.