نشست امروز شورای سیاست گذاری خارجی آذربایجان شرقی پربار بود و استاندار در مقام نماینده عالی دولت تدبیر و امید و مسئولان دیگر نهادهای دولتی مستقر در استان، سیاست ها و برنامه های عملی خود را برای توسعه مناسبات خارجی با رویکرد جذب سرمایه خارجی و معرفی ظرفیت های این خطه از ایران اسلامی در حوزه های مختلف به گزارش صنعت تبریز به نقل از ایرنا، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و گردشگری سلامت تبیین کردند.
گزارش صنعت تبریز به نقل از ایرنا، استاندار آذربایجان شرقی در نشست امروز شورای سیاست گذاری خارجی استان با اشاره به تعریف ۴۷۰ هزار میلیارد ریال طرح در سند تدبیر توسعه استان گفت: سند تدبیر نقشه راه توسعه محسوب می شود و جذب سرمایه گذاری خارجی باید بر اساس این سند صورت گیرد.
اسماعیل جبارزاده افزود: ۷۰ درصد تامین اعتبار این پروژه ها به بخش خصوصی و خارجی سپرده می شود.
وی با بیان اینکه حل مشکلات از جمله بیکاری بدون استفاده از توانمندی و سرمایه خارجی از جمله ظرفیت ایرانیان مقیم خارج امکان پذیر نیست ، بر ضرورت ترجمه سند تدبیر توسعه استان به زبان های خارجی تاکید کرد.
وی اظهارکرد: پروژه های آماده سرمایه گذاری در استان تعریف شده است و نداشتن طرح قابل ارائه به سرمایه گذاران خارجی قابل پذیرش نیست.
جبارزاده با اشاره به اینکه سفر هیات های خارجی حتی اگر برای گردش هم باشد ارزشمند است، گفت: با توجه به شکل گیری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و امور بین الملل ، هر هیاتی که قصد ورود به استان را دارد باید با این معاونت هماهنگ شود.
وی افزود: ستاد سرمایه گذاری استان هم در تبیین قوانین و مزایای سرمایه گذاری در استان مسئولیت دارد.
جبارزاده بر هماهنگی پیش از دعوت هیات های خارجی به منظور افزایش ضریب امنیتی میهمانان تاکید کرد و گفت: دفتر وزارت خارجه رصد ورود و خروج هیات ها را بر عهده دارد .
وی با تاکید بر مشخص شدن محورهای سرمایه گذاری پیش از ورود هیات خارجی با توجه به توانمندی هیات ها ، خودداری از امضای بدون پشتوانه تفاهم نامه ها را ضروری دانست .
جبارزاده گفت: هر دستگاه دولتی که بخواهد در برابر هیات خارجی تعهدی ایجاد کند باید با اطلاع دولت باشد.
وی همچنین بر پیگیری ایجاد بیمارستان ایرانیان در باکو توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد و گفت: دانشگاه تبریز هم باید نسبت به افزایش تعامل با دانشگاه های منطقه اهتمام کند.
جبارزاده، برگزاری همایش ها و انتشار مجلات مشترک را در تقویت و تعمیق همکاری های خارجی موثر دانست و گفت: با توجه به ایجاد فن بازار در استان ، بستر مناسب برای تولیدات جدید و دانش بنیان فراهم است.
وی دایر شدن نمایشگاه دایمی معرفی توانمندی های آذربایجان شرقی با استفاده از فناوری های دیجیتال در عمارت شهرداری تبریز را پیشنهاد کرد و گفت: برگزاری هفته فرهنگی به همت شهرداری و با همکاری میراث فرهنگی و ارشاد می تواند در افزایش روابط با کشورهای دیگر تاثیرگذار باشد.
وی گفت: با توجه به اینکه مردم مسلمان جمهوری آذربایجان و عراق ( گنجه و بصره ) تشنه استفاده از برنامه های مذهبی و فرهنگی اسلامی هستند ، باید به این عطش پاسخ داده شود .
جبارزاده با بیان اینکه بازار چهار میلیونی بصره بستر مناسبی برای ورود شرکت های استان است ، گفت: این در حالی است که تنها دو شرکت تولید شکلات از استان آذربایجان شرقی در عراق حضور دارند.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاران خارجی به دنبال منافع خود هستند و باید نسبت به واردات محصول ساخته شده دقت داشته باشیم ، گفت: هر کس به صرف داشتن کارت بازرگانی نباید اجاره حضور در بازارهای خارجی را داشته باشد و با صدور کالاهای بی کیفیت در بازارهای هدف بی اعتمادی ایجاد کند.
جبارزاده با اشاره به اینکه هنوز موضوع تحریم ها حل نشده و تدابیر ما برای آمادگی مناسب برای نفوذ به بازارهای هدف است، گفت: در برهه های مختلف فرصت هایی برای حضور در بازارهای منطقه برای ما فراهم می شود و باید قدر بدانیم.
وی با اشاره به اینکه باکو ، پل ورود به روسیه و قفقاز است، گفت: از علاقه و اشتراکات فرهنگی با مردم جمهوری آذربایجان باید برای گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف صنعتی ، درمانی و دانشگاهی در راستای رونق اقتصادی باید استفاده کنیم.

** تعریف ۱۶۷ طرح برای جذب سرمایه گذاری خارجی
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان هم با اشاره به حضور هفت هیات اقتصادی خارجی در استان در ماه گذشته ، گفت: با توجه به حضور هیات های خارجی در تهران ، با برگزاری تور اقتصادی می توانیم از فرصت ایجاد شده استفاده کنیم .
رضا حسینی با اعلام اینکه ۱۶۷ پروژه سرمایه گذاری در استان آماده معرفی به سرمایه گذاران خارجی است ، بر ضرورت همکاری دستگاه های اجرایی برای ارائه طرح های آماده شده با روش تامین مالی مشخص به سرمایه گذاران خارجی تاکید کرد.

** سفیر تایلند به تبریز می آید
نماینده وزارت خارجه در استان آذربایجان شرقی هم از سفر سفیر تایلند در اواخر آذر ماه امسال به استان خبرداد و گفت: صدور یک ماهه ویزا ابلاغ شده و هر کس که قصد ورود به استان را دارد باید یک هفته قبل از طرف دستگاه ها اعلام شود .
اسماعیل بابایی با اشاره به سفر هفته گذشته سفیر عراق به منظور بررسی صدور ویزای این کشور در تبریز ، از سفر مشاور عالی وزیر نیرو به همراه سفیر ارمنستان در ایران به منظور بررسی مسایل زیست محیطی رودخانه ارس خبرداد.

** مرکز تحقیقات سالمندی در تبریز احداث می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم با اشاره به اینکه امسال گروهی از ترکیه به تبریز سفر کردند ، گفت: از ۱۰ سرفصل تفاهم نامه امضا شده با این گروه ، پنج مورد عملی شده است .
محمد حسین صومی با اشاره به اینکه گروهی از کپنهاگ قصد اهدای پتی اسکن به استان به منظور انجام مطالعات تحقیقاتی را دارند، افزود: پروفسور علوی قصد ایجاد مرکز تحقیقات سالمندی در تبریز را دارد .
وی با اشاره به اینکه جمهوری نخجوان نسبت به تبادل دانشجو و هیات های علمی با ما تمایل دارد، از برگزاری دوره های آموزشی برای دانشجویان جمهوری آذربایجان در تبریز خبرداد.
صومی، هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی در خصوص سرمایه گذاری در عرصه سلامت را ضروری دانست و گفت: بیش از یک دستگاه پتی اسکن در مراکز درمانی استان نیاز نیست و خارجی ها به دلیل تولید زیاد درصدد فروش این دستگاه ها به ما هستند.

** دانشگاه تبریز با ۵۷ دانشگاه خارجی تفاهم نامه همکاری امضا کرد
رئیس دانشگاه تبریز هم با اشاره به فعالیت های برون مرزی این دانشگاه گفت: بین المللی کردن در کنار تجاری سازی ، محور فعالیت های برون مرزی دانشگاهی است.
محمد رضا پورمحمدی با اشاره به برگزاری جشنواره های علمی ادبی ، کنفرانس های علمی و دوره های آموزشی با حضور دانشجویان و استادان خارجی گفت: با ۵۷ دانشگاه در دو سال گذشته تفاهم نامه امضا کردیم.

** بازار سوریه فرصت مناسبی برای حضور شرکت های استان است
رئیس اتاق بازرگانی تبریز هم با اشاره به بازدیدهای اعضای این اتاق از جمهوری آذربایجان ، گفت: نیاز بازار آذربایجان به محصولات ارزان قیمت است .
صمد حسن زاده با اشاره به نگرانی ها و بی اعتمادی که در اذهان مردم جمهوری آذربایجان نسبت به کالای ایرانی با توجه به فعالیت نامناسب تعدادی از تجار کشور ما وجود دارد ، گفت: نخست باید این تفکر اصلاح شود تا سطح تعاملات افزایش یابد .
وی با اشاره به اینکه واحدهایی در استان نیاز به نوسازی صنایع از طریق مشارکت با سرمایه گذاری خارجی دارند، بر ضرورت تهیه برنامه مشخص در زمینه نیازهای این واحدها برای ارائه به سرمایه گذاران خارجی تاکید کرد .
حسن زاده با اشاره به سفر تعدادی از اعضای اتاق های بازرگانی کشور به ترکیه گفت: دانشجویان دانشگاه های این کشور بخشی از زمان تحصیل خود را در واحدهای تولیدی و اقتصادی طی می کنند و در زمان ورود به بازار کار آشنایی کاملی با صنعت و تولید دارند .
وی گفت: با توجه به اینکه ترکیه بیشتر قرادادهای خود را با سوریه لغو کرده است ، فرصت مناسبی برای گسترش فعالیت ما در این حوزه اقتصادی است .
حسن زاده با بیان اینکه تعدادی از هیاتهای خارجی به قصد مطالعه به استان ما سفر می کنند و روحیه سرمایه گذاری ندارند ، گفت: با تبیین مزایای تولید در استان می توانیم آنان را به سرمایه گذاری ترغیب کنیم .
وی با اشاره به اینکه در شهرک صنعتی آنکارا تمامی امکانات اولیه و جانبی برای فعالیت تولیدی فراهم می شود، گفت: باید از این شهرک الگو بگیریم تا در جذب سرمایه گذار خارجی موفق باشیم .