منطقه‌ویژه اقتصادی شهرستان‌ سلماس، تنها منطقه مصوب دولت در آذربایجان‌غربی بوده که به زودی عملیات اجرایی آن از اواسط سال‌جاری آغاز شده است.
به گزارش صنعت تبریز به نقل ازایلنا، فرماندار شهرستان‌سلماس در نشست سرمایه‌گذاری هیئت تجار چینی با اشاره به راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی سلماس اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی شهرستان سلماس، تنها منطقه مصوب دولت در آذربایجان‌غربی بوده که به زودی عملیات اجرایی آن از اواسط سال‌جاری آغاز شده است.

مسعود حاجی‌علیلو با بیان مزیت و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری سلماس از صاحبان صنایع، تولیدکنندگان کشور چین برای سرمایه‌گذاری در منطقه‌ویژه اقتصادی سلماس با کمترین تشریفات‌اجرایی دعوت کرد.

وی درباره سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری چینی‌ها در منطقه‌ویژه اقتصادی سلماس گفت: ۲۰ شرکت صنعتی از کشور چین به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار در منطقه ویژه اقتصادی سلماس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

همچنین مشاور استاندار و مدیر سرمایه‌گذاری خارجی آذربایجان‌غربی در ادامه این نشست با اشاره به حضور تجار چینی در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: با شرکت‌های چینی به توافق کامل رسیده‌ایم و این شرکت‌ها در ۳ فاز سرمایه‌گذاری‌های لازم را در منطقه ویژه اقتصادی سلماس انجام می‌دهند.

محمد موسی‌زاده افزود: منطقه ویژه اقتصادی سلماس یکی از مناطق مستعد برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی است که علاوه بر سرمایه‌گذاران چینی، سرمایه‌گذاران شرکت‌های ایرانی مقیم برخی کشورهای اروپایی همچون آلمان و انگلیس نیز آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این منطقه اعلام کرده‌اند.

وانگ‌بینگ نماینده شرکت اس ام آی استان سی‌چوان شهر چندوو در چین نیز با اعلام اینکه فاز اول سرمایه‌گذاری در منطقه‌ویژه اقتصادی سلماس از ژانویه سال ۲۰۱۶ شروع می‌شود، اظهار داشت: شرکت‌های چینی با هدف سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری در منطقه ویژه اقتصادی سلماس در زمینه‌های نساجی، فناوری‌اطلاعات، ماشین‌آلات معدنی، تولید خودروهای سبک و سنگین و نیز تهیه کود شیمیایی از نمک دریاچه‌ارومیه و تولید مواد و مصالح ساختمانی فعالیت خواهند داشت.

در ادامه هیات سرمایه‌گذاری و تجار کشور چین بعد از برگزاری نشست سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سلماس به همراه فرماندار سلماس، مشاور استاندار و مدیرسرمایه‌گذاری خارجی استان آذربایجان غربی، شهردار و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلماس، بخشدار مرکزی سلماس و مدیران دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان از ایستگاه راه‌آهن قره‌تپه سلماس، ساختمان در حال ساخت گمرک منطقه‌ویژه، اراضی منطقه و همچنین از معادن‌سنگ این شهرستان بازدید کردند.

منطقه ویژه اقتصادی شهرستان سلماس در ۹۰ کیلومتری مرکز استان آذربایجان‌غربی و در مجاورت مرز ترکیه قرار دارد و یکی از نزدیک‌ترین مناطق به فرودگاه‌های خوی و ارومیه، مسیر ریلی، مرزهای جلفا، بازرگان، رازی و سرو و دو مرکز استان شامل شهرهای تبریز و ارومیه است.

منطقه ویژه اقتصادی سلماس در ۳ فاز اجرایی می‌شود که فاز نخست آن با ۱۸۷ هکتار و با انجام اقداماتی از قبیل آماده‌سازی، دیوارکشی و ساخت ساختمان‌ها امسال به بهره‌برداری می‌رسد و فاز دوم و سوم آن با ۴۰۰ و ۵۰۰ هکتار در آینده اجرایی خواهد شد.