تماس و مکالمه ناتمام و کوتاه دختربچه ای با مرکز فوریت های پزشکی آذربایجان شرقی موجب نجات جان خانواده ای ۴ نفره از مرگ حتمی شد.
به گزارش صنعت تبریز ، مسئول روابط عمومی مرکز فوریت های پزشکی آذربایجان شرقی گفت: تماس دختربچه با اپراتوری این مرکز موجب نجات اعضای خانواده چهار نفره از مرگ حتمی شد
حبیب حسینقلی زاده افزود: بدنبال اعلام گزارش ناقص مبنی بر تماس و مکالمه ناتمام و کوتاه دختربچه ای مبنی بر اینکه خود و اعضای خانواده اش دچار تهوع، استفراغ و خواب آلودگی شدید شده اند، پایگاه ۲۰۸ بمحل اعزام شد.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در تماس تلفنی فقط اسم خیابان و کوچه ذکر شده بود و تماسهای اپراتوری برای دستیابی به آدرس دقیق بی پاسخ مانده بود تکنسینهای اعزامی پس از رسیدن به محل مورد نظر شروع به پرس و جو از تمامی همسایه ها می کنند که به نتیجه ای دست نمی یابند.
حسینقلی زاده اضافه کرد: با توجه به اینکه اپراتوری اورژانس در مکالمه با دختر بچه کلمه آبی را نیز یادداشت کرده بود تکنسین های اورژانس ۱۱۵ نسبت به پیدا کردن درب آبی رنگ در کوچه مورد نظر می کنند که با زدن در هیچ پاسخی از صاحبخانه گرفته نمی شود.
وی گفت: تکنسین های اورژانس با توجه به مسئولیت کاری خود وارد منزل شده پیکر بیهوش مادر و پدر خانواده به همراه دو فرزند دخترشان به دلیل استنشاق گاز مونواکسید کربن مواجه می شوند.
حسینقلی زاده اظهار کرد: پس از انجام اقدامات پیش بیمارستانی مصدومان حادثه به بیمارستان منتقل شدند.
وی خاطرنشان کرد: مسمومیت با گاز مونواکسید کربن می تواند طیف وسیعی از علایم را شامل شود که در بیماری های مختلفی دیده می شود.
مسئول روابط عمومی مرکز فوریت های پزشکی استان افزود: بسیاری از علایم آن شبیه به علایم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند.
وی علایم اولیه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن را حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی برشمرد و ادامه داد: چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.
حسینقلی زاده ادامه داد: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید از جمله علایم عمومی مسمومیت ها هستند.