به گزارش صنعتیمیز ، ابوالفتح ابراهیمی، در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران به ارایه گزارشی از روند فعالیت این کارخانه پرداخت و اظهار داشت: مشکلاتی که واحدهای صنعتی و تولیدی استان با آن رو به رو هستند، امری جدی و غیرقابل انکار است.

وی با بیان این‌که بخشی از مشکلات مربوط به مسائل بین المللی است، خاطرنشان کرد: تراکتورسازی به عنوان صنعت مادر استان مطرح است، به طور قطع و یقین در تراکتورسازی بحران نداریم، اگر هم بحرانی باشد، سراسری و ملی است.

ابراهیمی با بیان این‌که رکود مسأله‌ای غیرقابل انکار در کشور است، گفت: امروزه اغلب بانک‌های داخلی با مشکل مواجه هستند، که این امر مانعی بر سر راه خریداران داخلی تراکتور بوده است، در زمینه صادرات نیز اغلب خریدهای خارجی از عراق صورت می‌گرفت که با توجه به مسائل امنیتی حاکم در این کشور، مشکل آفرین شده است.

وی با اشاره به صادرات گسترده تراکتور به کشورهای آفریقایی، افزود: باید به فکر صنعت استان باشیم که اولین اثرات رکود در واحدهای قطعه‌سازی کوچک همکار با تراکتورسازی مشهود بوده است، با این حال برخلاف برخی ادعاهای صورت گرفته، کارخانه تراکتورسازی تعدیل نیرو نداشته است.

ابراهیمی از بدهی ۴۸ میلیارد تومانی دولت به تراکتورسازی خبر داد و افزود: در شرایطی که شرکت‌های بزرگ خودروسازی کشور ضررهای میلیاردی می‌دهند، کارخانه تراکتورسازی در چنین شرایطی نیست، به عبارت دیگر رکود هست و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، اما این امر در کارخانه تراکتورسازی موجب تعدیل نیرو نبوده است.

مدیرعامل شرکت تراکتورسازی تبریز با بیان این‌که هم اکنون با ۶۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنیم، ادامه داد: متأسفانه هیچ تعرفه خاص و محدودیتی برای واردات تراکتور به کشور وجود ندارد، به جرأت می توان گفت؛ تراکتور تولید داخل باکیفیت تر از مشابه خارجی به ویژه چینی و ارزان تر از تراکتورهای وارداتی است.