مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی گفت: برای نخستین بار در کشور ایستگاه های شارژ و تقویت خودروهای الکتریکی با استفاده از توان داخلی در تبریز طراحی و ساخته می شود.
به گزارش صنعت تبریز به نقل از ایرنا، یوسف سرافرازافزود: با توجه به سازگاری این قبیل خودروها با شرایط زیست محیطی، استفاده از خودرو های الکتریکی در جهان رو به افزایش است.
وی با اشاره به خرید خودروی تمام برقی توسط این شرکت، ادامه داد: هدف اصلی ما از خرید این خودرو انتقال تکنولوژی آن به کشور و طراحی و ساخت ایستگاه های شارژ این نوع خودرو ها با بهره گیری از توان داخلی است.
عضو کمیته انرژی های تجدید پذیر وزارت نیرو اظهار کرد: به دنبال ساخت دستگاه های شارژی هستیم که توانایی شارژ تمام خودرو های الکتریکی را داشته و قابل دسترس در تمامی نقاط در مسیر جاده ها و شهرها باشد.
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا با دانشگاه های تبریز و شهید مدنی آذربایجان تفاهم نامه همکاری و تحقیقاتی منعقد شده و امیدواریم در مدت یکسال به این دانش فنی دست یابیم.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی گفت: این شرکت همچنین در راستای سیاست دولت تدبیر و امید جهت استفاده از انرژی های نو به منظور اشاعه و ترویج فرهنگ استفاده از انرژی های پاک، در برق رسانی به روستاها از طریق انرژی های تجدپذیر اقدام کرده است.
وی اضافه کرد: نخستین ضرورت در بحث رشد اقتصادی و توسعه کشور و استان به عنوان هدف دولت تدبیر و امید در چهارچوب اقتصاد مقاومتی، تامین نیروی برق است.
سرافراز خاطرنشان کرد: امروزه دیگر تامین برق برخی روستاهای استان به وسیله راهکارهای قدیمی مانند ایجاد و توسعه شبکه و نصب ترانس به دلایلی چون رانش زمین، هزینه های بالای نصب و نگهداری و نیز عدم امکان تردد در زمستان مقرون به صرفه نیست و به همین علت از چند سال گذشته با مطالعاتی که انجام گرفت، اقدام به برق رسانی از طریق انرژی های نو به روستاهای استان کردیم.
وی با تاکید بر اینکه استفاده از انرژی های نو تاثیرگذار بر مسایل زیست محیطی است، افزود: انتقال انرژی از طریق شبکه های انتقال، توزیع و تولید برق با استفاده از سوخت های فسیلی تاثیر منفی بر مسائل زیست محیطی دارد و این در حالی است که در انتقال انرژی برق با بهره گیری از انرژی های نو، هدرروی انرژی وجود ندارد و تولید انرژی از تولید به مصرف و در رشد اقتصادی و اشتغال نیز تاثیرگذار است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی گفت: برای نمونه برای احداث هر ۱۰ کیلومتر شبکه، شش میلیارد ریال نیاز است یعنی برای تامین برق هر ۱۰ خانوار باید ۸۰۰ میلیون ریال هزینه شود که با توجه به هزینه بسیار بالا، مسایل زیست محیطی، هزینه های نگهداری، قطعی و تلفات برق ارایه این خدمت مقرون به صرفه نیست و این درحالی است که در بحث انرژی های نو این موارد مطرح نیست.
وی ادامه داد: در راستای ترویج فرهنگ استفاده از انرژی های نو برای نخستین بار در کشور با حضور وزیر نیرو، پنل های خورشیدی، توربین بادی و هیبریدی در آذربایجان شرقی افتتاح شد و وزیر نیرو با تاکید بر گسترش و فرهنگ سازی این انرژی ها در کشور، سایر استان ها را نیز مکلف به اجرای آن کرد.
سرافراز اظهار کرد: تاکنون ۱۶ نیروگاه خورشیدی رایگان با ظرفیت تولید ۸۰ کیلووات برق در مساجد و مدارس و ۱۱ نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۵ تا ۲۵ کیلووات در ۱۱ واحد مدیریت توزیع برق شهرستانی نصب و مورد استفاده قرار گرفته است؛ همچنین برای روشنایی معابر به صورت پایلوت ۶۵ دستگاه تولید برق خورشیدی خریداری شده تا در روستاها مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: خوشبختانه امروزه فرهنگ استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تا حدودی در جامعه جاافتاده و بسیاری از سازمان ها و نهادها، دانشگاه ها و شرکت های خصوصی آذربایجان شرقی متقاضی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر هستند و به این منظور در حال مذاکره و ارایه مشاوره به آنها هستیم.
عضو کمیته انرژی های تجدید پذیر وزارت نیرو خاطرنشان کرد: استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نقش بسزایی نیز در زمان های بحرانی و در مواقع وقوع حوادث غیرمترقبه دارد، به طوری که اگر در این مواقع در شبکه قطعی برق رخ دهد، در محل مصرف برق نیز مشکلات متعددی وجود خواهد داشت.