شکستن رویکرد انحصارگرایی پروژه‌های شرکت مس و افزایش ظرفیت تولید با جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی امکان‌پذیر می‌شود.
به گزارش صنعت تبریز به نقل ازتابناک اقتصادی، حجت الله موسوی معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران، در خصوص رویکرد جدید این شرکت در زمینه واگذاری و یا مشارکت در ساخت بعضی از پروژه‌ها و طرح‌های این شرکت مثل احداث کارخانه تغلیظ درآلو و چاه فیروزه با بخش خصوصی گفت:‍ این رویکرد از یک سو در راستای شکستن انحصاری بودن پروژه‌های شرکت مس و از سوی دیگر به دلیل نبود نقدینگی کافی و عدم امکان راه‌اندازی و تجهیز همه طرح‌ها، انجام شد.

وی با اشاره به پتانسیل معدنی کشور اظهار داشت: شرکت مس سال‌ها روی یک حد از ظرفیت تولید توقف کرده بود و با اینکه پروژه‌هایی برای افزایش تولید تعریف می‌کرد اما به دلیل مشکلات نقدینگی و افزایش هزینه‌ها و تعدد پروژه‌ها، سرعت اجرایی این طرح‌ها کند یا متوقف می‌شدند.

موسوی افزود: این در حالی است که پتانسیل معدنی مس کشور در بین کشورهای تولیدکننده مس می‌تواند جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و این امر زمانی میسر خواهد شد که سیاست انحصاری بودن پروژه‌ها شکسته شود و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هم در این امور مشارکت کنند.

وی افزود: زمانی که این رویکرد نهادینه شود علاوه بر اینکه می‌توان انتظار رقابت در زمینه تولید داشت، بخش خصوصی هم قسمتی از سرمایه‌اش را در زمینه‌های تولیدی و اشتغال سرمایه‌گذاری خواهد کرد. ضمن اینکه می‌توانیم نقش بهتر و فعال‌تری در حوزه تأثیرگذاری در قیمت‌های جهانی مس داشته باشیم.

موسوی با بیان اینکه رویکرد شرکت مس فقط در حوزه واگذاری و راه‌اندازی واحدهای تغلیظ نیست، گفت: سیاست جذب سرمایه‌گذار برای ورزشگاه‌های ۳۰ هزار نفری کرمان، ۱۰ هزار نفری رفسنجان و ۱۰ هزار نفری شهربابک و واگذاری چند معدن کوچک و متوسط نظیر معدن ایجو در مرحله بعدی سیاست شرکت مس قرار دارد.

معاون هماهنگی شرکت مس، همچنین در خصوص فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای پروژه نیروگاه برق سیکل ترکیبی در سیرجان گفت: با توجه به اینکه شرایط برق و مصرف آن در کشور موضوع جدی و مهمی است فکر می‌کنیم برای گرفتن این پروژه انگیزه‌های بیشتری وجود داشته باشد.

موسوی افزود: ما در فراخوان اعلام کردیم که تا ۵۱ در صد از این طرح را واگذار کنیم ولی در این مورد خاص اگر انگیزه جدی وجود داشته باشد شرکت مس حاضر است حتی تا ۶۵ درصد از سهام این پروژه که با تسهیلات ویژه بانکی در حال احداث است، را واگذار کند.

معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران ابراز امیدواری کرد که با این رویکرد جدید شرکت شاهد مشارکت فعال بخش خصوصی و افزایش بهره‌وری در حوزه مس باشد.