معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال معاونت توسعه روستایی کشور از اجرای طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا در شهرستان جلفا خبر داد و گفت: در آذربایجان‌شرقی یک طرح در حوزه تولید کاغذ با استفاده‌های فناوری جدید و بدون نیاز به قطع درختان در دست اقدام است.
به گزارش صنعت تبریز به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، ناصر زرگر با اشاره به اینکه این طرح از ابتدای سال‌ جاری آغاز شده است، اظهار داشت: در این طرح یک شرکت توسط روستائیان تشکیل و خود آن‌ها در اجرای طرح اقتصادی مشارکت می‌کنند و علت این سیاست‌گذاری نیز این است که خود روستائیان در این طرح فعالیت کرده و سهام‌دار شوند.

وی با بیان اینکه عمده مشکل واحدهای صنعتی در کشور سرمایه در گردش است، گفت: در اجرای این طرح با در اختیار قرار دادن مواد اولیه کشاورزان علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید، مشکل سرمایه در گردش نیز رفع می‌شود.

زرگر با بیان اینکه انجام کار صنعتی استفاده از نیروهای تحصیل‌کرده را ایجاب می‌کند، گفت: برای استفاده از این نیروها می‌توان از جوانان تحصیل‌کرده روستا که به‌ناچار مهاجرت کرده‌اند استفاده کرد، جوانانی که سرمایه‌های بالقوه یک روستا هستند.

معاون سرمایه‌گذاری و اشتغال معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه روستاها خاستگاه اقتصاد مقاومتی هستند و در اجرای این طرح لازم نیست تمام اعضا از اهالی یک روستا باشند، گفت: طرح‌های مشارکتی مردم در روستاهای ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰ و بالای ۲۰۰ خانوار در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: اگر مردم روستا و یا حتی روستائیان مهاجر با هم مشارکت داشته باشند و این تشکل را ایجاد کنند به آنها وام با کارمزد سه درصد در سال و با دو سال مدت تنفس اجرا و ۳ تا ۵ سال دوره بازپرداخت، پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به موفقیت‌های این طرح در برخی از استان‌های کشور، خاطرنشان کرد: در استان آذربایجان‌شرقی تاکنون یک طرح در حوزه تولید کاغذ با استفاده‌های فناوری جدید و بدون نیاز به قطع درختان در دست اقدام است.

وی گفت: این اقدامات باهدف توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی روستاهای کشور صورت می‌گیرد.

زرگر در پایان تصریح کرد: اگر طرح‌های دانش بنیان ارائه شود آورده صاحبان طرح ۱۵ درصد با کارمزد ۳ درصد خواهد بود و همچنین طرح ها باید اشتغال پایدار ایجاد کنند تا بتوانند اقساط را پرداخت کنند.