ظریف پیشنهاد کرد:

وزیر خارجه کشورمان از آمادگی تبریز برای میزبانی اولین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیایی در سپتامبر ۲۰۱۶  خبرداد.

به گزارش صنعت تبریز ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که در ادامه سفر آسیائی خود در بانکوک بسر می‌برد در سخنرانی خود در چهاردهمین نشست وزرای کشورهای عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به همکاری‌های همه‌جانبه منطقه‌ای به‌عنوان یک رویکرد مهم و اساسی می‌نگرد، اظهار داشت: همکاری نزدیک بین مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا با دیگر سازمان‌هایی منطقه‌ای از جمله اکو می‌تواند ضمن پرهیز از دوباره کاری و استفاده از تجربیات آنان به همگرایی منطفه‌ای و توسعه آسیا کمک کند.

وی ادامه داد: برای افزایش مراودات بازرگانی بین کشورهای آسیائی استفاده از اتحادیه پایاپای آسیائی متشکل از بنگلادش، بوتان، هند، ایران، مالدیو، میانمار، پاکستان، نپال و سریلانکا (تاسیس ۱۹۷۴) پیشنهاد می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران پیشگام پروژه فرهنگی مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیائی بوده است، تصریح کرد: مرکز همکاری که در تهران راه‌اندازی شده است کمک شایانی به همکاری‌های فرهنگی و ایجاد تفاهم، همگرایی و همبستگی ملت‌های آسیا خواهد کرد.

ظریف عنوان کرد: ایران به منظور ارتقای روابط مابین کشورهای عضو آمادگی خود را برای میزبانی اولین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو در سپتامبر ۲۰۱۶ در تبریز اعلام می‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدیم با تلاش منسجم و جمعی، ضمن گسترش روح همبستگی گروهی می‌توان زمینه را برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های منطقه ای با هدف تامین رفاه و پیشرفت کشورهای عضو و در نهایت تشکیل خانه مشترک آسیائی فراهم کرد.