مشکلات متعددی که معادن آذربایجان شرقی در سالهای اخیر با آن روبرو بوده اند اما مسئولان بی توجه به این مشکلات شعار توسعه معادن را سر داده اند و سرپرست صمت استان نیز خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی در معادن استان شده است.

این مشکلات را می توان در مواردی چون عدم توسعه و تکمیل زنجیره معادن آذربایجان شرقی در سالهای اخیر، افزایش فارغ التحصیلان بیکار حوزه مهندسی معدن در استان همچنین عدم سرمایه گذاری کافی دولتی از جمله ایمدرو در استان  دانست به نحوی که حتی در استانهای همجوارمانند زنجان سرمایه گذاری ایمدور چهار برابر شده است اما در آذربایجان شرقی بخش خصوصی سرمایه گذاری می کند و تنها درمس سونگون دولت سرمایه گذاری کرده است.

چهارمین مورد مشکلات معادن استان را می توان فرسوده بودن تجهیزات اکتشاف معدنی در استان و بالا رفتن پرت اکتشاف در استان دانست همچنین افزایش معادن راکد در استان به ویژه در معادن شن و ماسه نیز در این راستا صورت گرفته است.

تعارضات بالا با بومیان محلی از جمله معدن پوکه حومه تبریز که موجب تعطیلی مکرر این معادن شده است وافزایش تعرفه های دولتی تحمیل شده بر معادن استان از مشکلات دیگر این حوزه است.

افزایش بانوان مهندس بیکار در حوزه معادن استان ونبود شغل کافی و مناسب برای آنان  ایجاد مشکل آلودگی و گرد وغبارتوسط معادن شن و ماسه در حاشیه شهرها را می توان جزو مشکلات دیگر دانست.

شاید دهمین و یکی از ملموس ترین مشکلات معدنی که برای عموم همشهریان قابل لمس است گرد و غبار ناشی از معادن در اتوبان شهید کسایی و انتهای خیابانهای طالقانی و مارالان  و ورود این آلودگی ها به تبریز که نیاز به تجهیزات جدید بهره برداری معادن دارد.

سید مرتضی احمدپور – مدیر مسئول صنعت خبرلری