صادرات در صنعت فولاد به عنوان یک مسئله بدون راه حل باقی مانده است . تا انتهای سال ۱۳۹۹ ، از یک سو سخن از افزایش صادرات و ارز آوری بوده است و از سوی دیگر ایجاد محدودیت های صادراتی و موانع ارزی ایجاد گردیدهاست.

به گزارش صنعت خبرلری ،به نقل از  جهان فولاد ، مهندس حسام خوشبین فر نائب رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفتگوی اختصاصی با جهان فولاد در خصوص توسعه صنعت و تولید در صنایع فولادی کشور و فولاد اکسین گفت : توسعه صادرات بخش ورق های فولادی و تسهیل تجارت با در نظر گرفتن زیر ساخت های حمایتی از تولیدکنندگان ورق های خاص فولادی در صنعت نفت مانند ورق های مقاوم به سرویس ترش ، ورق های API تا رده X70 و….طبق پیگیری و استعلام های انجام شده توسط اینجانب از مجاری قانونی ، بسته سیاستی بانک مرکزی در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات در حال طی مراحل نهایی تصویب و اعتبار در سال جاری است .

وی افزود : برای رهایی کشور از اقتصاد مقاومتی ، بهترین راه پیشنهادی تمامی صاحب نظران حوزه فولاد که بر آن اتفاق نظر وجود دارد توسعه صادرات فولاد خواهد بود .در همین ارتباط از ظرفیت های واقعی شرکت های فولادی سرتاسر ایران نیز بطور کامل بهره برداری خواهد گردید.

مهندس خوشبین فر در ادامه افزود : نیازی به یادآوری نیست علاوه بر رهایی کشور از اقتصاد مقاومتی با ارتقای ظرفیت تولید صنعت فولاد به همان نسبت شاهد افزایش اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم و سودآوری در بخش اقتصاد کشور نیزخواهیم بود.

وی در ادامه گفت : طبق برآوردهای آماری صنعت فولاد کشور ، این صنعت می تواند در افق سال ۱۴۰۰ به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دست یابد.از آنجایی که درصد عمده ی قیمت گذاری ورق های فولادی تولید شده در شرکت هایی نظیر فولاد اکسین خوزستان وابسته به موادخام ( تختال) می باشد، یکی از موارد مهم دیگر کنترل روند قیمت گذاری تختال های تولیدشده در شرکت های فولادی داخل کشور توسط دستگاه های نظارتی و جلوگیری از افزایش نرخ بدون هماهنگی ، انجمن تولید کنندگان فولاد ، شورای رقابت و سایر صاحب نظران حوزه فولاد و پرهیز از مداخلات غیر کارشناسی است به گونه ای که قیمت گذاری تختال بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا باشد .

نائب رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان در خصوص رفع موانع موجود در راه تولید این صنعت اظهار کرد : حدف موانع ارزی و محدودیت های صادراتی نیز یکی از تاثیرگذارترین مولفه ها در مسیر توسعه صادرات فولاد است که در حال حاضر باعث بلاتکلیفی صنعت گران بخش خصوصی و دولتی در این حوزه گردیده است.

موضوع مهم دیگر ، پایش و کنترل میزان مصارف مواد اولیه فولادی ( تختال و … ) در مقایسه با تولیدات محصول نهایی و نظارت بر احتمال صادرات غیر رسمی و بدون تعهد بازگشت ارز خصوصا از مرزهای غربی کشور در سال ۱۴۰۰ و سال های آتی یادآوری می گردد ، بر اساس گزارش های آماری انجمن فولاد در سال ۹۹ مصرف ظاهری فولاد میانی ( بیلت ، بلوم و تختال) با ۱۸ درصد رشد به ۲۴ میلیون و ۹۵ هزار تن رسید و مصرف ظاهری کل محصولات فولادی با ۱۹ درصد رشد نسبت به سال ۹۸ به ۱۸ میلیون و ۴۹۱ هزار تن رسید .با رصد بازارهای هدف قابل پیش بینی است که بزودی شاهد بازگشت به فعالیت خریدارانی مانند اندونزی ، فیلیپین ، تایلند و همچنین کاهش ارسال محصولات میانی از روسیه ، اکراین و ترکیه به اروپا و توجه این صادرکنندگان به آسیای جنوب شرقی خواهیم بود و در نتیجه بزودی رقابتی شدید همراه با کاهش قیمت برای عرضه در این منطقه قابل مشاهده خواهد بود.

وی همچنین در خصوص موانع موجود در صادرات محصولات فولادی گفت :در حال حاضر این موضوع در صنعت فولاد به عنوان یک مسئله بدون راه حل باقی مانده است . تا انتهای سال ۱۳۹۹ ، از یک سو سخن از افزایش صادرات و ارز آوری بوده است و از سوی دیگر ایجاد محدودیت های صادراتی و موانع ارزی ایجاد گردیده که نتیجه ی آن قابل پیش بینی است : “ممنوعیت صادراتی” .

در هر صورت با نقشه ی راه رهبرکبیر انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۰ مبنی بر تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها این یک تکلیف شرعی بر عهده ی سازمان ها و وزات خانه های دولتی برای حمایت از شرکت های فولادی و جایگزینی ذهنیت دلسرد کننده ی ممنوعیت صادرات در صنعت فولاد است .